pszren
Administrator
Dołączył: 29 Sie 2008
Posty: 298
Przeczytał: 0 tematów
|
Wysłany: Pon 22:22, 28 Paź 2013 Temat postu: zasady pisania pracy licencjackiej |
|
|
zabranie się do pisania pracy dyplomowej wymaga nie tylko kawy czy dostępu do google'a (chociaż ta wyszukiwarka może być traktowana jako swoisty podpowiadacz i odpowiadacz w zakresie praktycznie wszystkich zagadnień i problemów), ale także pewnej strategii i zastosowania wymaganych sposobów redagowania tekstu.
w zakresie przygotowania pracy, zachęcam do zajrzenia do wymogów dotyczących pracy dyplomowej:
[link widoczny dla zalogowanych]
czasem warto w sprawach szczegółowych zajrzeć do takich propozycji redagowania tekstu (np. sporządzania przypisów), jak wskazówki Państwa i Prawa:
[link widoczny dla zalogowanych]
(oczywiście w przypadku wystąpienia sprzeczności pomiędzy zaleceniami, kierujemy się wskazówkami ze strony wspa.pl)
natomiast jeśli chodzi o gromadzenie materiałów i pisanie kolejnych rozdziałów, proponuję połączenie korzystania z biblioteki z wykorzystywaniem zasobów internetu. czyli należy zarówno szukać (we wspomnianej wyszukiwarce ale także w jej podstronach, np. [link widoczny dla zalogowanych] ) jak napisać pracę dyplomową, jak też badać zagadnienia związane z tematem Państwa pracy. cenne i wskazane jest również korzystanie z własnego doświadczenia życiowego, opisywanie poznanych osobiście przypadków i przedstawianie Państwa własnych przemyśleń.
zmierzyć należy się z takimi etapami pracy, jak:
- wybór tematu;
- przygotowanie planu pracy;
- wypełnienie pracy treścią;
- doszlifowaniem pracy (sprawdzeniem merytorycznym, językowym, redakcyjnym).
w międzyczasie (czyli w trakcie pracy nad kolejnymi działaniami) warto dokonywać przeglądu internetu i literatury dostępnej w bibliotece. wybór tematu powinien opierać się na przekonaniu, że zagadnienie jest ciekawe i że damy radę je opracować (posiadamy wiedzę dotyczącą danego problemu, dostępna jest wystarczająca literatura), a przy okazji warto zapewnić sobie jakieś warunki do pracy (organizacja czasu, dostęp do miejsca, w którym w miarę dobrze nam się będzie pracować).
nie należy ufać w to, że kiedyś szybko napiszemy pracę, a na razie zbieramy literaturę. ogólny obraz dotyczący wybranego zagadnienia należy sobie wyrobić szybko, a literaturę wykorzystywać do inspiracji przy pisaniu kolejnych rozdziałów (nie chodzi o nadmiar cytatów - należy pisać własnymi słowami i własnymi myślami, chociaż oczywiście pamiętamy o dawaniu przypisów do materiałów, z których korzystamy). w ogóle najlepiej jest pisać ze świadomością, że czasu jest niewiele. wskazane jest nabranie pewności działania, pozwalającej na sprawne pokonywanie kolejnych etapów przygotowywania pracy.
zachęcam przede wszystkim do dyskusji na forum w tematach dotyczących Państwa prac.
|
|